آسان ترین روش ساخت “پاور بانک”

آسان ترین روش ساخت “پاور بانک”

سلام خدمت شما همراهان همیشگی داناساز ^.^

امروز با یک آموزش عالی در کنار شما هستیم: ساخت پاور بانک

 

با ما همراه باشید

_________________________________________

پاوربانک نوعی باتری یدک یا اضافی است که در صورت اتمام شارژ باتری دستگاه هوشمند، می‌توانید با کمک آن دستگاه خود را مجددا شارژ کنید.

ویژگی اصلی پاور بانک قابل حمل بودن آن است.

با توجه به کاربری‌های مختلف و استفاده‌های سنگین کاربران، مشکل اتمام شارژ باتری، معمولا زیاد دیده می‌شود. نیاز به خرید پاوربانک نه تنها کاهش پیدا نکرده است، بلکه بازار خوبی دارد.

ظرفیت پاوربانک

یکی از نکات مهمی که باید قبل از خرید پاوربانک بدان توجه کنید، ظرفیت آن است. اولین و مهم‌ترین مشخصه‌ی پاوربانک‌های طرفیت آن‌ها است که با واحد میلی‌آمپرساعت یا mAH  بیان می‌شود. ظرفیت پاوربانک به کاربر نشان می‌دهد چند بار می‌توانید با پاوربانک باتری دستگاه خود را شارژ کنید.

 

ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی پاوربانک

یکی از موضوعاتی که اغلب کاربران پاوربانک با آن مواجه می‌شوند این است که ظرفیت پاوربانک در عمل آن‌ چیزی نیست که در حین خرید یا در برگه مشخصات محصول درج شده است. پاوربانک دارای ظرفیت اسمی و یک ظرفیت واقعی است. مثلا وقتی پاوربانکی با ظرفیت ۱۰٬۰۰۰ میلی‌آمپرساعت خریداری کرده‌اید و باتری گوشی شما نیز ۲۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی است؛ انتظار دارید ۵ بار بتوانید باتری گوشی‌ خود را با این پاوربانک شارژ کنید، ولی در عمل فقط ۳ بار می‌توانید این کار را انجام دهید.

آنچه در برگه‌ی مشخصات پاوربانک به‌عنوان ظرفیت مطرح می‌شود، ظرفیت اسمی پاوربانک است. معمولا پاوربانک‌ها در عمل دو سوم ظرفیت اسمی خود می‌توانند شارژ کنند. دلیل عدم انطباق ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی این است که میلی‌آمپرساعت، واحد اندازه‌گیری ظرفیت باتری در ولتاژ ۳.۵ ولت است. در صورتی که گوشی‌های هوشمند در حالت عادی با ولتاژ ۵ ولت شارژ می‌شود.

 

برای محاسبه‌ی ظرفیت واقعی پاوربانک باید ظرفیت اسمی پاوربانک را در میزان راندمان یا بهره‌وری آن ضرب کنید. همان‌طور که گفته‌شد راندمان پاوربانک‌ها با یکدیگر متفاوت است. ممکن است با راندمان ۶۰ یا ۷۰ درصد یا حتی راندمان ۹۰ درصد مواجه باشید.

 

بدین ترتیب مثلا اگر گوشی هوشمندی با ظرفیت باتری ۱۵۰۰ میلی‌آمپرساعت و راندمان ۸۰ درصد داشته باشید و پاوربانک ۶۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی با بهره‌وری ۸۰ درصد خریداری کنید، طبق فرمول ۲.۵ بار می‌توانید گوشی هوشمند خود را با این پاوربانک شارژ کنید.

۶۰۰۰ × ۰.۸ × ۰.۸ ÷ ۱۵۰۰ = ۲.۵

حالا در کنار هم شروع به سخت یک پاور بانک ساده می کنیم.

 

وسایل مورد نیاز برای ساخت پاور بانک در شکل زیر آمده است:

  • ماژول پاور بانک تک خروجی
  • 4 عدد باتری لیتیوم یون 3.7 ولت

این ماژول دارای یک خروجی برای شارژ کردن گوشی همراه و یک ورودی برای شارژ کردن باتری های پاوربانک است.

نحوه اتصال باتری ها به همدیگر به صورت موازی است. به این صورت که سرهای مثبت به یکدیگر و سر های منفی به هم متصل شده اند.

علت اتصال موازی باتری ها این است که می خواهیم ولتاژ همان 3.7 ولت باقی بماند، اما جریان ها با هم جمع شوند. زیرا در اتصال موازی باتری ها طبق شکل زیر جریان ها جمع می شوند:

 

من سطح باتری ها رو به کمک سمباده یکم زبر کردم تا بتونم روی اون رو لحیم کنم.( پیشنهاد می کنم که شما اینکار رو نکنید و از جایی که باتری رو می خرید بخواین اون ها رو به هم جوش بدن. معمولا به طور رایگان این کار رو انجام میدن )

در نهایت باتری ها به این شکل شدن:

روی ماژول دو قسمت وجود داره به نام های +B و -B. سر مثبت باتری ها را به +B و  سر منفی باتری ها را به -B متصل می کنیم.

پاور بانک ما آماده ست. به همین راحتی

حالا گوشی رو بهش وصل کنید و با فشار دادن دکمه روی ماژول، پاور بانک شروع به شارژ می کند.

دکمه در این شکل مشخص است. (سمت راست)

بر روی این ماژول 4 چراغ قرار دارد که روشن بودن 4 تای آن نشان دهنده ی شارژبودن باتری ها است و با کاهش هر 25% از شارژ باتری ها، یکی از چراغ ها خاموش می شود.

 

همچنین زمانی که در حال شارژ کردن پاور بانک هستیم، این 4 لامپ چشمک می زنند.

 

** این پاور بانک رو من دو روز کامل تست کردم و هیچ مشکلی نداشت. مشکلاتی مانند داغ کردن مدار یا باتری ها، اتصالی، شارژ نکردن، زود خالی شدن باتری و غیره.

 

در کلیپ زیر نحوه کارکرد این پاور بانک نشان داده شده است.

 

شما می تونید این مدار رو در یک قاب بذارید و از این پاور بانک استفاده کنید. ( و حتی بفروشید *.^ )

می تونید همه ی این قطعات رو به ما سفارش بدین و با قیمتی کمتر از 100 هزار تومن یک پاور بانک داشته باشید.

 

روز و روزگار خوش

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.