مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر

مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر

مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر نوعی مکانیزم است که حرکت دورانی را به حرکت نوسانی تبدیل می کند.

در این پژوهش در ادامۀ پژوهش پیشین در مورد مکانیزم ها، به معرفی نوعی از مکانیزم، موسوم به مکانیزم کرانک راکر پرداخته شده است. برای درک بهتر عملکرد این نوع مکانیزم توجه شما را به ویدئو زیر جلب کرده که پس از مشاهده این ویدئو ، عملکرد مکانیزم چهار میله ای کرانک راکر برای شما روشن تر خواهد شد.

لینکی که با رنگ قرمز مشخص شده بلندترین لینک و لینکی که با رنگ آبی مشخص شده، کوتاهترین لینک در مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر است . اما دلیل عملکرد این مکانیزم ، یعنی تبدیل حرکت دورانی لینک آبی رنگ به حرکت نوسانی لینک قرمز رنگ چیست؟ و چه عاملی موجب می شود که به واسطه این مکانیزم ، ماشین ما قادر باشد به کمک یک موتورdc (آرمیچر)  ، یک حرکت نوسانی را به وجود آورد ؟ پاسخ این سوال به طول لینک های مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر برمی گردد.

برای آنکه قادر باشیم حرکت دورانی آرمیچر را به حرکت نوسانی تبدیل کنیم از مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر استفاده می کنیم . این مکانیزم به گونه ای طراحی شده که مجموع طولهای کوتاهترین و بلندترین لینک های مکانیزم (که با رنگ آبی و قرمز در ویدئو نشان داده شده است) از مجموع طولهای دو لینک دیگر مکانیزم چهارمیله ای ، کوچکتر باشد.

حال با نمایش ویدئویی که در ادامه آمده کاربرد عملی این ویدئو را با هم خواهیم دید اما پس از مشاهده ویدئو و پیش از آن که ادامه متن را مطالعه بفرمائید، حدس بزنید که ویدئو نمایش داده شده ، عملکرد چه وسیله ای را شبیه سازی کرده است. این وسیله تنها یک نمونه از کاربردهای فراوان مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر است.

اگر حدس شما برف پاک کن خودرو بوده، باید بگویم که حدس شما کاملاً درست است . یکی از کاربردهای عملی مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر کاربرد آن در برف پاک کن خودرو است.

مکانیزم چهارمیله ای کرانک راکر کاربرد های فراوان دیگری داشته که می توان کاربرد این مکانیزم در پمپ جک استخراج نفت،چرخ خیاطی ، مخلوط کن و … را نام برد.

لطفاً پیشنهاد و هرگونه نظر خود را پیرامون سایت ما را پس از ثبت نام در سایت داناساز، با ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت نام روی همین لینک کلیک فرمائید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.