بادامک و پیرو، وسیله ای جهت زمانبندی دقیق باز و بسته شدن سوپاپ ها در موتور خودرو

بادامک و پیرو، وسیله ای جهت زمانبندی دقیق باز و بسته شدن سوپاپ ها در موتور خودرو

کلیپ زیرعملکرد موتور خودروی چهارزمانه را به خوبی نشان می دهد. پیش از ورود به مبحث بادامک ، پیشنهاد می شود پس از مشاهده کلیپی که در ادامه مطلب آمده است، مطالب گفته شده را مطالعه بفرمائید.

به منظور احتراق در سیلندر خودرو، باید هوا و سوخت به درون سیلندر هدایت شود. به کمک کلیپ بالا به خوبی دیده می شود که ، سوپاپ خودرو طبق زمان بندی دقیقی بالا رفته و با باز شدن مسیر ورودی ، سوخت و هوا وارد محفظه موتور (سیلندر) شده و پس از آن با بالا آمدن پیستون مرحله تراکم ، و در ادامه آن مرحله احتراق و انجام کار صورت می گیرد. حال سوالی که بوجود می آورد زمان بندی مناسب برای باز شدن مسیرهای ورودی و خروجی (بالا و پایین رفتن سوپاپ) به منظور ورود سوخت و خروج گازهای حاصل از احتراق چگونه صورت می گیرد؟

پاسخ این سوال را باید در عملکرد وسیله ای به نام بادامک پیدا کرد. بادامک به همراه پیرو، که به آن در تماس است ، موجب این زمان بندی دقیق می شود.

بادامک وسیله ای برای تبدیل یک حرکت به حرکت دیگر می باشد. این جز از ماشین دارای یک منحنی یا سطح شیاردار بوده که با پیرو در تماس قرار گرفته و حرکت را به آن منتقل می کند. حرکت بادامک معمولاً دورانی است و موجب حرکت نوسانی ، انتقالی و یا ترکیبی از هر دو، برای پیرو می شود.

شکلی ساده از بادامک و پیرو

حال که با مفهوم بادامک آشنا شدید ،می توانید با مشاهده ویدئو زیر نگاهی دقیق تر به بادامک و پیرو ، و نقش آن در زمان بندی دقیق ، به منظور باز شدن سوپاپ ها در موتور خودرو بیاندازید.

ویدئو کامل موتور خودرو شبیه سازی شده را می توانید از طریق همین لینک دانلود بفرمائید.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.